• Neredeyiz
 • 444 0 664
  Bize Ulaşınız
  MEDIPOINT
  Çalışma Saatlerimiz: 09:00 - 18:00
  Şair Arşi Caddesi
  No:6 Göztepe
  Kadıköy - İstanbul 34732
  Tel: 444 0 664
  Fax: 0 216 337 95 92
  Email: info@medipoint.com.tr

  Sign In
  Forgot password?
 • Kroki
  Bize Ulaşınız
  MEDIPOINT
  Çalışma Saatlerimiz: 09:00 - 18:00
  Şair Arşi Caddesi
  No:6 Göztepe
  Kadıköy - İstanbul 34732
  Tel: 444 0 664
  Fax: 0 216 337 95 92
  Email: info@medipoint.com.trDiş Hekimliği

 

İMPLANT NEDİR?

Kaybedilen dişlerin yerine, tekrardan çiğneme fonksiyonun kazanılması için çene kemiğine yerleştirilen, vücut için herhangi bir yan etkisi olmayan, titanyum metalinden imal edilen, vida şeklindeki aparatlara implant denir.

Diş hekimliğinde kullanılan implantlar, silindir vida şeklinde ve kaybedilen dişlerin kök boyları ebatlarında olup, eni 3,5 ile 6 mm, boyu 8 ile 16 mm arasındadır. İmplant, lokal anestezi ile muayenehanelerde yapılabilen basit bir işlemdir.

Diş hekimliğinin temel amacı, kaybedilen dişleri fonksiyon ve estetik olarak doğal dişlere benzer şekilde yerine koyabilmektir. Hastanın çiğneme, konuşma, gülme gibi fonksiyonlar yapabilmesinin dışında, estetik görünümünün de doğala yakın olmasını sağlamaktır. Tek veya birden fazla diş kaybının, en sağlıklı ve doğala yakın tedavi şekli implant ile mümkündür.

İmplant Tedavisi Hangi Durumlarda Önerilir:

1-) Tek bir diş kaybı durumunda, kayıp dişin yanındaki her iki dişin kesilmemesi için, kaybedilen diş yerine tek implant ve tek krom yapılabilir.

implant1

 

2-) Büyük azı dişlerinin kaybında, takıp çıkarılan kroşeli ve sürgülü yarım damakların yerine,birkaç implant yerleştirilerek sabit protez yapılabilir.

implant2

3-) Tam dişsiz alt ve üst çenelerde, aşırı kemik kaybının olduğu ve protezlerin ağızda rahat kullanılamadığı durumlarda 2 yada 4 implant takılarak protezin ağızda oynaması engellenerek tutuculuğu sağlanır.

implant3

İmplantlar  takıldıktan sonra iyileşme süreleri yaklaşık 1,5 ile 3 ay arasındadır. Bu süre içerisinde hastaya gerekirse geçici protez yapılabilir. İyileşme tamamlandıktan sonra implantın üzerine sabit protez işlemi yapılır.

İmplantın özel ölçü parçaları ile ölçü alındıktan sonra bir hafta sonunda sabit protezleri takılır. İmplantlar gelişimini tamamlamış her bireye (18 yaş üstü) uygulanabilir, üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu iyi olan erişkinlerde uygulanabilir ancak ileri derecede diyabet ve kan hastalığı olanlara uygulanamaz.

İmplantların bakımı önemlidir. Normal dişin temizliği gibi günlük fırçalama, diş ipi kullanımı şarttır. Aksi halde normal diş kaybı gibi implant da kaybedilebilir. Her altı ayda bir diş hekiminize kontrole gidilmesi gerekir.


© 2016 Özel Medipoint Tıp Merkezi - Tüm Hakları Saklıdır.