• Neredeyiz
 • 444 0 664
  Bize Ulaşınız
  MEDIPOINT
  Çalışma Saatlerimiz: 09:00 - 18:00
  Şair Arşi Caddesi
  No:6 Göztepe
  Kadıköy - İstanbul 34732
  Tel: 444 0 664
  Fax: 0 216 337 95 92
  Email: info@medipoint.com.tr

  Sign In
  Forgot password?
 • Kroki
  Bize Ulaşınız
  MEDIPOINT
  Çalışma Saatlerimiz: 09:00 - 18:00
  Şair Arşi Caddesi
  No:6 Göztepe
  Kadıköy - İstanbul 34732
  Tel: 444 0 664
  Fax: 0 216 337 95 92
  Email: info@medipoint.com.trEMG Nedir?

EMG, elektromiyografi teriminin kısaltılmış adıdır. Günlük kullanımda EMG incelemesi denildiğinde sinir ve kas incelemelerini içeren testler bütünü anlamına gelmektedir. Elektronöromyografi olarak da adlandırılır (ENMG). Sinir iletimleri incelemesi çok düşük voltajlı elektriksel uyarımlarla yapılıp temelde sinir üzerinde elektrik yayılım hızını ölçme işlemidir. Böylece hareket ve duyu sinirlerinin işlevlerini yapıp yapmadığı herhangi bir vucut bölümünde fonksiyonlarında kayıp olup olmadığı anlaşılır. EMG ise kasların kasılmasını sağlayan elektriksel aktivitenin izlendiği ve yorumlandığı bir kas incelemesidir. 

EMG çekimlerimiz bölüm direktörümüz Doç.Dr Cengiz Bahadır tarafından yapılmaktadır. Dr. Bahadır 3 yıl EMG yüksek lisansı yapmıştır. Kendisi EMG konusunda çok sayıda araştırma yapmış, kitap bölümü yazmış olup ulusal ve uluslararası kurslarda eğitmen olarak görev almıştır.

EMG nin Hastalıkların Tanısını Koymada Yeri Nedir ?

EMG direkt inceleme yöntemlerinin yerini tutmasa da bu yöntemlere yol göstermekte, bir çok hastalıkta ise direkt yöntemlere gerek kalmaksızın bazen tek başına bazen diğer dolaylı yöntemlerle klinisyene tanı koymada yardımcı olarak tedavinin yolunu açmaktadır.

EMG çekimi neden istenir ?

EMG ve sinir ileti incelemeleri sırasıyla omuriliğin ön boynuz hücreleri, sinir kökleri, sinir ağları, uç sinirler, sinir kas kavşağı ve kas hastalıklarının tanısını koymada kullanılan dolaylı bir yöntem olup uygulama kolaylığı nedeniyle çoğu zaman tek başına bazen de diğer yardımcı yöntemlerle (ör: görüntüleme teknikleri, kan biokimyası) olası en kesin tanıya götürmekte ya da hekimi tanı için doğrudan diğer yöntemlere (ör: biopsi, operasyonla sorunlu bölgenin direkt görülmesi) sevketmektedir. Sıklıkla bel ve boyun fitıklarının, uç sinirlerin belli noktalarda sıkışmasının neden olduğu ağrılı durumlarda ve his kusurlarında, kol ve bacak güçsüzlüklerinin görüldüğü bazı durumlarda,el ve ayak uyuşmalarında , sınırlı veya yaygın kas erimelerinde sinir ve kasların ne kadar zarar gördüğünü ölçmek amacıyla kullanılır.

EMG Çekimi İncelemenin Süresi Ne Kadardır ?

Her zaman için bir vücut bölgesinde birden fazla sayıda sinir ve kasın incelenmesi gerekmektedir. Bazen de sınırlı gibi görünen ve kısa sürmesi planlanan incelemeler, uygulama sırasında elde edilen verilere göre genişletilebilir. EMG'de her hasta için hastalığına uygun ayrı inceleme planları uygulandığından standart bir inceleme süresinden bahsetmek güç olmakla birlikte bu süre 10 dakikadan 1,5 saate kadar uzayabilmektedir.

EMG Çekimi Ağrılı mıdır ?

EMG zannedildiğinin aksine ağrılı ve çok rahatsız edici bir test değildir. Yeterince tecrübeli olmayan hekimler bazen de teknisyenler tarafından yapılan EMG çekimlerinde hasta konforuna dikkat edilmemekte ve hastalar ajite edilmektedir.Bu da toplumda EMG nin çok ağrılı bir test olduğu şeklinde yanlış bir ön yargıya sebep olmaktadır.

EMG tetkiklerinin kullanıldıgı hastalıklar;

- Karpal tünel sendromu

- Ulnar oluk sendromu

- Bel ve boyun fıtıkları

- Tuzak nöropatileri

- Sinir sıkısmalari

-Doğumsal sinir zedelenmeleri

- Sinir yaralanmalari ve kesilmeleri

- Polinöropatiler (sinir ucu iltahapları)

- Seker hastaligina bagli polinöropatiler

- Motor nöron hastaliklari

- Sinir ve omurilik ameliyatlari öncesi

- Kas hastaliklari: Myopatiler, Muskuler distrofiler

- Myastania Gravis

- Gullian Barre ve diger demyelizan hastaliklar

- Torasik out let sendromlari

- Vaskulitler

- Multipl skleroz

KLİNİzİMİZDE YAPILAN EMG ÇEKİMLERİ

- Motor sinir iletimleri

- Duysal sinir iletimleri

- İğne EMG'si

- Pediatrik (bebek, çocuk) EMG çekimleri

-Repetetif sinir uyarimi

- Tek lif EMG ( Single Fiber EMG) SEP

- Paravertebral iğne EMG'si

- Anal sfinkter EMG'si

- Uyandirilmis potansiyeller: SEP


© 2016 Özel Medipoint Tıp Merkezi - Tüm Hakları Saklıdır.