• Neredeyiz
 • 444 0 664
  Bize Ulaşınız
  MEDIPOINT
  Çalışma Saatlerimiz: 09:00 - 18:00
  Şair Arşi Caddesi
  No:6 Göztepe
  Kadıköy - İstanbul 34732
  Tel: 444 0 664
  Fax: 0 216 337 95 92
  Email: info@medipoint.com.tr

  Sign In
  Forgot password?
 • Kroki
  Bize Ulaşınız
  MEDIPOINT
  Çalışma Saatlerimiz: 09:00 - 18:00
  Şair Arşi Caddesi
  No:6 Göztepe
  Kadıköy - İstanbul 34732
  Tel: 444 0 664
  Fax: 0 216 337 95 92
  Email: info@medipoint.com.trİYİ BESLENMEYLE ZAMANI DURDURUN

Şu anki bilgilerinizle tekrar 25 yaşında olmak istemez misiniz? Beslenme ve fiziksel aktivite dahil olmak üzere yaşamınızda birçok konu hakkında bilgileriniz doğru olabilir. Sağlıklı yaşamaya ne kadar erken başlarsanız o kadar sağlıklı, uzun ve belki daha zevkli bir yaşam sürdürebilirsiniz. Şu an hangi yaşta olursanız olun başlamak için geç değil. Zamanı durduramazsınız fakat kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Şu anki yaşamınız gelecek yıllar için bir yatırımdır.

Yaşlılıkla birlikte bazı besin ögelerine özellikle dikkat edilmelidir. Bunlar; protein, kalsiyum, D vitamini, C vitamini, demir, A vitamini, folik asit, B12, çinko ve sudur.

Bunun yanında yaşla ve hareketsizlikle artan kabızlık için posalı besinleri yeterince tüketmek hem sindirime yardımcı olur hem de bağırsakların çalışmasını hızlandırır.

Kemikleriniz İçin Geç Kalmayın

Yaşlılıkla birlikte görülen en sık hastalıklardan biri kemik erimesi dediğimiz osteoperozdur. 30 lu yaşlarınıza kadar kemiklerde depolanan kalsiyum ileriki yaşlarınızda kullanılacaktır. 30 yaşına kadar kemik yapımı azalarak da olsa devam eder. Ama 30 yaşından sonra yıkım yapımın önüne geçer. Menapozla birlikte kemiğin yıkım hızı artar.

Sağlam kemikler için düzenli süt ve yoğurt yemeli, fiziksel aktivitenizi arttırmalısınız. Özellikle 30 lu yaşlara geldiğinizde ağırlık çalışmaya başlamalısınız.

Sağlıklı Bir Cilt İçin 

Havuç ,yumurta ve kayısı hem gözler için hem cilt için önemli A vitamini içerir.
Fındık, badem ve tahıllar hem iyi antioksidan hem de cilt için gerekli E vitamini içerir. Yalnız bunların kalorileri yüksek olduğundan miktarlarına dikkat ederek tüketmelisiniz.
Portakal, greyfurt ve diğer narenciye meyveler C vitamininden zengindir. C vitamini vücudun bağışıklık sistemi için gerekli hem de hücre yenilenmesinde önemlidir.

Vücudun doğal detoksu için kendinizi aç bırakmayın, bu vitaminleri içeren meyve ve sebzeleri her öğün birinden olacak şekilde tüketmeye çalışın. Hem sağlıklı bir cilt hem de sağlam bir bağışıklık için.

Tok Tutan Atıştırmalık Besinler

Leblebi; çerez grubu içinde fındık, fıstık ve bademe göre kalorisi hem daha düşük hem de ara öğün olarak acıktığınızda atıştırmalık yiyebileceğiniz bir besindir. 1-2 avuç leblebi içine biraz kuru üzüm, 4-5 tane fındık, badem karıştırırsanız daha zevkli hale getirirsiniz.

Havucu; hakkında çıkan bütün kötü sözlere rağmen özellikle öneriyorum. Havuçtaki karbonhidratla meyvelerdeki karbonhidratın pek farkı yoktur. 1 tane havuç 40 kaloridir. 1 porsiyon meyve 50 kaloridir. Havuçta sizi tok tutar ve atıştırmalık olabilir.

Lifli ve Az Yağlı Kek

Aralarda atıştırmak için farklı bir şeyler canınız istiyorsa ve hamurlu yiyecekleri seviyorsanız, beyaz un yerine kepekli un veya tam buğday unu kullanıp, yağ ölçüsünü ¼ oranda azaltıp ve şekerini azaltıp ve kuru meyveler kullanarak kurabiye veya kekler yapabilirsiniz. Önemli olan bunların tüketilme sıklığıdır. Arada kendinizi şımartacağınız ama sağlıklı tarifleri denemelisiniz.

Normal tariflerden daha düşük kalorili havuçlu kek tarifi;

Malzemeler: 4 yumurta, 1.5 su bardağı havuç, 1 çay bardağı ceviz,2 yemek kaşığı kuru üzüm, 1 çay fincanı şeker, 2 su bardağı tam buğday unu, 1 kabartma tozu,1 tatlı kaşığı tarçın

Yumurta, un ve şekeri çırpıp diğer malzemeleri ekleyin. Bekletmeden kek kalıbınıza dökün ve fırına verin. 1 dilimini ara öğün olarak yiyebilirsiniz.

Dyt. Sumru Özbay Diyetisyen

© 2016 Özel Medipoint Tıp Merkezi - Tüm Hakları Saklıdır.