• Neredeyiz
 • 444 0 664
  Bize Ulaşınız
  MEDIPOINT
  Çalışma Saatlerimiz: 09:00 - 18:00
  Şair Arşi Caddesi
  No:6 Göztepe
  Kadıköy - İstanbul 34732
  Tel: 444 0 664
  Fax: 0 216 337 95 92
  Email: info@medipoint.com.tr

  Sign In
  Forgot password?
 • Kroki
  Bize Ulaşınız
  MEDIPOINT
  Çalışma Saatlerimiz: 09:00 - 18:00
  Şair Arşi Caddesi
  No:6 Göztepe
  Kadıköy - İstanbul 34732
  Tel: 444 0 664
  Fax: 0 216 337 95 92
  Email: info@medipoint.com.trKARDİYAK REHABİLİTASYON (KALP HASTALIKLARI REHABİLİTASYONU)

Tanım olarak kardiyak rehabilitasyon kalp ve damar hastalığı olan kişilerin maksimal fiziksel, psikolojik ve fonksiyonel kapasiteye ulaştırılması amacı ile uygulanan işlemlerin tamamıdır. Eskiden enfarktüs yada by pass geçiren hastalar birkaç aya kadar uzayan yatak istirahatine alınırken, sonraları erken hareket eden hastaların günlük yaşamlarına daha kolay uyum gösterdikleri, komplikasyonlara daha az maruz kaldığı gözlenmiş ve bu yönde yapılan çalışmaların ışığı altında kardiyak rehabilitasyon doğmuştur. Günümüzde gelişmiş batı ülkelerinde kardiyak rehabilitasyonun önemi anlaşılmıştır ve yaygın olarak uygulanmaktadır. Ülkemizde de, sağlık bakanlığının teşviki ile bu konunun önemi giderek daha iyi anlaşılmaktadır.

Hangi Hastalarda Uygulanır?

Kardiyak rehabilitasyon koroner arter hastalığı olan kişilerde, miyokard infarktüsü, koroner arter by-pass cerrahisi sonrası, kalp yetmezliği ve hipertansiyon varlığında, kalp pili sonrası, kalp kapak hastalıklarında, kalp nakli sonrası gibi birçok kardiyak durum ve hastalıkta uygulanmaktadır.

Kardiyak rehabilitasyonun amacı nedir ?

Kardiyak rehabilitasyon kalp hastalığı yada cerrahisi nedeni nedeni ile fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak kısıtlanan hastanın işine ve sosyal hayatına geri dönebilmesi, fonksiyonel düzeyinin geliştirilmesi, semptomatik iyileşmesinin sağlanması, hastanın endişe ve depresyonun giderilmesi, sosyal hayatına geri dönüşünün sağlanması ve hastanın yaşam süresinin uzatılması amaçlanır.

Kardiyak rehabilitasyon programları ile kalp hastalıklarına bağlı ölüm oranlarında ve ikinci enfarktüs riskinde %30 lara varan azalma olduğu gösterilmiştir.

Kardiyak rehabilitasyon ekibinde kimler bulunur?

Kardiyak rehabilitasyon içinde fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı, hastayı kardiyak yönden izleyen hekim, kardiyak rehabilitasyon konusunda eğitim almış diyet uzmanı ve iş-uğraşı terapistinin yer aldığı bir ekip ile yapılır.

Nasıl yapılır?

Merkezimizde kardiyak rehabilitasyon programına alınacak hasta kardiyoloji uzmanımız tarafından dikkatlice değerlendilir. Risk durumuna göre fizik tedavi uzmanı tarafından o kişiye kişiye özel egzersiz programı belirlenir. Hastalar aerobik egzersizlerin yanısıra solunum, postür, gevşeme ve hafif düzeyde kas kuvvetini artıran egzersizler programına alınırlar. Aerobik egzersizler bu iş için geliştirilmiş olan ve hastanın EKG sini,kalp ritmini, kan oksijen düzeyini,

Kardiyak rehabilitasyonla kazanımlar nelerdir

Genel kondüsyon artışı, aynı iş yükünde kalp hızında azalma, tansiyonda düşme, kalp kasının kasılma gücünde artış, oksijen tüketiminde ve egzersiz kapasitesinde artış, kalp kası dolaşımında artış, vücut yağ oranında azalma, kan kolesterol ve trigliserid düzeyinde azalma, aterosklerozun azalması, psikolojik durumda düzelme beklenir.

Egzersiz gerçekte kalp için en iyi ve en doğal ilaçtır.

PULMONER REHABİLİTASYON (AKCİźER HASTALIKLARI REHABİLİTASYONU)

Pulmoner rehabilitasyon kronik akciğer hastalığı olan kişilerde hastalığın yol açtığı engelliliğin azaltılması ve maksimal fonksiyonel kapasiteye ulaşılmasını hedefleyen tıp sanatıdır. Kronik obtruktif akciğer hastalığı (KOAH-kronik bronşit, amfizem, astım) ölüm nedenleri arasında beşinci, uzun süreli özürlülük nedenleri arasında ikinci sıradadır. Bu hastalarda gözlenen nefessizlik hissi, öksürük ve hava yolunun kronik kısıtlanması endişe, korku ve kronik yorgunluğa yol açmaktadır. Yeterli oksijen alabilme gayreti solunum kaslarını aşırı yormakta ve kişi kendini halsiz ve güçsüz hissetmektedir. Kronik solunum sıkıntısı hastanın günlük aktivitesini azaltmakta, genel egzersiz kapasitesi düşürmekte ve günlük yaşamında bağımlılık yaratmaktadır. Bu da beraberinde gerginlik, depresyon, bağımlılık gibi ikincil durumlara yol açmaktadır.

Hangi hastalarda yapılır?

En sık kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olanlar rehabilitasyon programına alınmakla birlikte astım, kistik fibrozis, resriktif akciğer hastalıklarıda bu programa dahil edilebilirler. Ayrıca akciğeri tutmayıp dolaylı yoldan solunum fonksiyonlarını etkileyen omurga-göğüs kafesi deformiteleri, bazı kas ve sinir sistemi hastalıkları, postpolio sendromu olan bireyler de pulmoner rehabilitasyon programına alınabilirler.

Pulmoner Rehabilitasyonun Amacı Nedir?

Pulmoner rehabilitasyon ile solunum sıkıntısı olan hastaların günlük yaşantıları içerisinde hareketlilik düzeylerini artırmak, solunumu egzersizler ile etkili solumayı ve öksürmeyi öğretmek , solunum sıkıntısı ataklarını ve hastaneye yatış sıklığını ve süresini azaltmak amaçlanır.

Pulmoner rehabilitasyon ekibinde kimler bulunur?

Pulmoner rehabilitasyon temel olarak fizik tedavi rehabilitasyon uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı, fizyoterapist, hemşire, iş-uğraşı terapistinin dahil olduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. 

Nasıl yapılır?

Kliniğimizde göğüs hastalıkları tarafından değerlendirilen hasta için pulmoner rehabilitasyon endikasyonu konulduğunda hasta bir ilk değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Hastaya solunum fonksiyon testi, 6 dakika yürüme testi, dispne testi (solunum sınkıntısı tesi) yapılarak hasta rehabilitasyon programına alınır. Hastaya fizyoterapist tarafından çeşitli fiziksel terapi yöntemleri (bronşiyal hijyen, etkili öksürme, bronşiyal drenaj, postüral drenaj) uygulanır ve solunum teknikleri, gevşeme teknikleri öğretilir. Ek olarak hastaya solunum fonksiyonları düzeyine göre fizik tedavi uzmanı tarafından solunum kasları ve genel vücut kondüsyonu için egzersiz programı çizilir. Hastalarımıza genel olarak gün aşırı 30 seanslık toplam 2 ay sürecek bir program uygulamaktayız. egzersizleri bu iş için geliştirilmiş ve hastanın kalp, kan oksijen düzeyi ve tansiyon gibi yaşamsal verilerini kontrol eden egzersiz cihazları ile gerçekleştirilmektedir. 

Pulmoner rehabilitasyonun kazanımları nelerdir?

- Solunum sıkıntısının azalması  

- Hastaneye yatış sıklığının ve hastaneye başvuru sayısının azalması  

- Kan oksijen düzeyinde artma  

- Genel kondüsyon artışı  

- Yaşam kalitesinde artış  

- Gerginlik ve depresyon düzeyinde azalma, kendine güvenin artması  

henüz kurulum aşamasındadır...


© 2016 Özel Medipoint Tıp Merkezi - Tüm Hakları Saklıdır.