• Neredeyiz
 • 444 0 664
  Bize Ulaşınız
  MEDIPOINT
  Çalışma Saatlerimiz: 09:00 - 18:00
  Şair Arşi Caddesi
  No:6 Göztepe
  Kadıköy - İstanbul 34732
  Tel: 444 0 664
  Fax: 0 216 337 95 92
  Email: info@medipoint.com.tr

  Sign In
  Forgot password?
 • Kroki
  Bize Ulaşınız
  MEDIPOINT
  Çalışma Saatlerimiz: 09:00 - 18:00
  Şair Arşi Caddesi
  No:6 Göztepe
  Kadıköy - İstanbul 34732
  Tel: 444 0 664
  Fax: 0 216 337 95 92
  Email: info@medipoint.com.trTANISAL ULTRASONOGRAFİ

Tıbbın bir çok alanında kullanımda olan ultrasonografi son yıllarda kas iskelet ve sinirlerin görüntülenmesinde de kullanılmaya başlanmıştır. Ultrasonografi ile eklem ve yumuşak doku patolojileri kolayca tespit edilmektedir. Bu yöntemde hasta röntgendeki gibi radyasyona maruz kamamaktadır. MR ile kıyaslandığında çok ucuz ve uygulaması son derece kolaydır. Özellikle ilthaplı romatizlamalarda eklemlerdeki değişiklikler erkenden görüntülenebilmektedir. Kas ,tendon ve bağ gibi yumuşak dokulardaki patolojileri ortaya koymada son derece duyarlı ve pratik bir yöntemdir.  

ULTRASONOGRAFİ YARDIMLI ENJEKSİYON UYGULAMALARI

Özellikle eklemlerden sıvı alınması, eklem ve yumuşak dokulara tedavi edici ilaçların (kortizon, kıkırdak koruyucu ilaçlar, botox vb) verilmesi için enjeksiyon yöntemlerine başvurulmaktadır. Enjeksiyonlar doğru ilaçla, doğru hastaya ve doğru yere yapıldığında son derece etkin tedavi sağlayabilmektedir. Bununla beraber tedavinin başarısı açısından en önemli sorun enjeksiyonun doğru yere yapılabilmesi sorunudur. Araştırmalar omuz, kalça gibi derin eklemler yapılan enjeksiyonların ultrason kullanılmadan standart yöntemle yapıldığında yarıdan fazlasının doğru yere yapılamadığını göstermektedir. Bu da enjeksiyon uygulamalarının neden bazılarının son derece başarılı olurken bazılarının etkisiz olmasını açıklamaktadır.

Son yıllarda kas iskelet sistemi USG cihazlarının gelişmesine paralel olarak bu konuda yapılan araştırmalar sonuçlarını vermiş ve USG kas hastalıklarının gerek tanı, gerek tedavi maksatlı yapılan enjeksiyonlarında yoğun bir şeklide kullanılmaya başlanmıştır. Klinik araştırmalar USG kullanıldığında enjeksiyon uygulamalarının başarısının % 50'lerden %90'lara kadar çıktığını göstermektedir.

Bölümümüzde kalça omuz ayak bileği gibi zor eklemlerin enjeksiyonları ultrasonografi rehberliğinde yapılmaktadır. Bu yöntemle hastalarımızda uyguladığımız enjeksiyon tedavilerinin başarı oranları maksimuma çıkarılmıştır. Bu sayede kalça gibi derin eklemlerde dahi yapılan uygulamalarla yüz güldürücü sonuçlar alabilmekte ve kalçada protez uygulamaları geciktirilebilmektedir.


© 2016 Özel Medipoint Tıp Merkezi - Tüm Hakları Saklıdır.