• Neredeyiz
 • 444 0 664
  Bize Ulaşınız
  MEDIPOINT
  Çalışma Saatlerimiz: 09:00 - 18:00
  Şair Arşi Caddesi
  No:6 Göztepe
  Kadıköy - İstanbul 34732
  Tel: 444 0 664
  Fax: 0 216 337 95 92
  Email: info@medipoint.com.tr

  Sign In
  Forgot password?
 • Kroki
  Bize Ulaşınız
  MEDIPOINT
  Çalışma Saatlerimiz: 09:00 - 18:00
  Şair Arşi Caddesi
  No:6 Göztepe
  Kadıköy - İstanbul 34732
  Tel: 444 0 664
  Fax: 0 216 337 95 92
  Email: info@medipoint.com.trKuru İğneleme

Kuru iğneleme yöntemi aslında yeni bir tedavi olmayıp yaklaşık 40 yıl önce uygulanmaya başlanmış bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem uygulanan bölgeye göre kalınlığı ve boyu değişen iğnelerin kaslara batırılması şeklinde yapılmaktadır. Kuru iğneleme temelde bizim myofasial ağrı, halk arasında bilinen adıyla kulunç tedavilerinde kullanılsa da ağrılı kas spazmının olduğu bir çok durumda Bu yöntem ile gergin kasların içinde oluşmuş ağrılı tetik noktalara batırılan iğne bu ağrılı noktaların çözülmesine ve kasın normal gerginliğine dönmesine sebep olur. Aslında aynı yöntem lokal anestezik ile de uygulanabilir. Bazen iğneleme tedavisi öncesi özel soğuk spreylerle germe yapılıp devamında ağrılı bölge ısıtılarak şoklama yöntemi ile kas gevşetilir. Böyle bir uygulama ile yapılacak

Myofasial ağrılar genelde kasın çok yoğun yada yanlış pozisyonunda kullanılmasıyla ortaya çıkar ki buna birincil myofasial ağrı sendromu denir. En çok boyun sırt ve bel kaslarında ortaya çıkar. Buna en tipik olarak uzun süreli bilgisayar kullananlarda ortaya çıkan boyun ağrılarını örnek verebiliriz. Bununla beraber myofasial ağrılar boyun fıtığı, omuz problemleri, tendon romatizmaları, bel fıtıkları gibi durumlarda ağrılı kas spazmına bağlı olarak asıl hastalığa ikincil olarak ortaya çıkabilirler.

Myofasial ağrılı hastalar yanlışlıkla bel yada boyun fıtığı gibi tanılarla tedavi edilebilmekte bazen ameliyat bile olmaktadırlar. Tabiî ki bu tedaviler başarısız olmaktadır. Özellikle boyun bölgesindeki myofasial ağrılar baş ağrılarının %50 sinden sorumlu tutulmaktadır. Bu hastalar yanlışlıkla uzun yıllar migren tanısı ile tedavi edilebilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken bir önemli husus da Unutulmamalıdır ki kuru iğneleme yöntemi tek başına ağrıyı azaltıp geçirebilse de mutlaka uygun germe egzersizleri ile kombine edilmelidir. Aksi takdirde ağrılar tekrarlayabilir. Ayrıca eğer altta yatan bel-boyun fıtığı gibi bir durum varsa önce bu tedavi edilmelidir.


© 2016 Özel Medipoint Tıp Merkezi - Tüm Hakları Saklıdır.