• Neredeyiz
 • 444 0 664
  Bize Ulaşınız
  MEDIPOINT
  Çalışma Saatlerimiz: 09:00 - 18:00
  Şair Arşi Caddesi
  No:6 Göztepe
  Kadıköy - İstanbul 34732
  Tel: 444 0 664
  Fax: 0 216 337 95 92
  Email: info@medipoint.com.tr

  Sign In
  Forgot password?
 • Kroki
  Bize Ulaşınız
  MEDIPOINT
  Çalışma Saatlerimiz: 09:00 - 18:00
  Şair Arşi Caddesi
  No:6 Göztepe
  Kadıköy - İstanbul 34732
  Tel: 444 0 664
  Fax: 0 216 337 95 92
  Email: info@medipoint.com.trOzon Tedavisi

Ozon üç oksijen atomundan oluşan gaz halinde kararsız bir moleküldür. Atmosferin üst tabakalarında bulunur ve güneşten dünyamıza gelen zararlı ışınların önleyerek yaşamın devamını sağlar. Ozon gazı ilk olarak 1839 yılında keşfedilmiştir. Ozon güçlü bir oksidan olduğundan mikroplar üzerine öldürücü etkiye sahiptir ve bu nedenle uzun süre dezenfeksiyon amacıyla kullanılmış ve halen kullanılmaktadır. Ozonun keskin bir kokusu olup deniz kenarında aldığınız kokuyu andırır.

Medikal Ozon Tedavisi

Medikal ozon tedavisi ya da ozon terapi, hastalıkları tedavi etmek yada hastalıkların tedavi edilmesine yardımcı olmak amacıyla ozon gazının değişik yollarla vücuda verilmesi olarak tanımlanabilir. İtalya ve Almanya kaynaklı bir tedavidir. Ozon yüksek dozlarda verildiğinde zararlı etkiler doğuracağından medikal ozon tedavisinde uygulanan saf ozon olmayıp düşük oranda ozon ve büyük oranda oksijen gazı karışımıdır. Oksijen içindeki ozonun miktarı ise tedavi edilen hastalığa ve uygulama yöntemine göre değişiklik göstermektedir (1 - 60 µg/ml)

Ozon Tedavisi ve Hiperbarik Oksijen Tedavisi

Ozon tedavisi ve hiperbarik oksijen tedavisinin benzer yönleri olsada temelde farklı tedavi yöntemleridirler ve farklı endikasyonlarda kullanılırlar. Hiperbarik osijen daha çok arteriyel gaz embolisi, dekompresyon hastalığı (vurgun), gangren ve karbon monoksit  zehirlenmelerinde tercih edilirken  ozon tedavisi her türlü  iyileşmeyen cilt yaraları, inatçı enfeksiyonlar, yanık yaraları, lokal dolaşım bozukluklarında daha başarılı olarak kullanılmaktadır. İki tedavi yöntemi arasındaki önemli farklardan biri de ozon tedavisinin yan etkisinin nerdeyse olmayışıdır. Oysa hiperbarik oksijen tedavisinin çok sayıda yan etki ortaya çıkabilmektedir.

Ozon Tedavisi Uygulama Yöntemleri

Ozon tedavisinin uluslararası kabul görmüş çok çeşitli uygulama şekli bulunmaktadır. Tedavi şeklinin seçimi her hastalığa göre değişebilir ve doktor tarafından belirlenir.

Major otohemoterapi:

En sık kullanılan uygulama yöntemidir.Bu yöntemde hastanın damarından alınan bir miktar kan (50-120ml) ozona dayanıklı steril bir şişe içine alınır ve bu kana uygun dozda ozon/oksijen karışımı verildikten sonra aynı damardan vücuda geri verilir. Major oto hemoterapi temel uygulama yöntemidir.

Minor otohemoterapi:

Hastanın damarından alınan bir miktar kanın (5ml) ozona dayanıklı enjektör içerisinde uygun ozon/oksijen karışımı ile karıştırıldıktan sonra kas içine uygulanması esasına dayanır. Bağışıklık sistemini düzenlemek için önerilen bir uygulama şeklidir.

Eklem içine enjeksiyon şeklinde uygulama:

Bu yöntemde ekeleme göre değişen miktarda ozon oksijen karışımı eklem içine enjekte edilir. Genelde 3-5 enjeksiyon yeterli olur. Daha çok eklem kireçlenmelerinde kullanılır.

Lokal uygulama:

Myofasial tetik noktalara kas içindeki ağrılı noktalara ozon enjeksiyonu uygulanır. Genelde 1-3 uygulama yeterli olur. Tendinitlerde de benzer şekilde uygulama yapılabilir.

İntradiskal uygulama:

Bel fıtığında ameliyathane şartlarında ve tomografi eşliğinde diskin içine enejksiyon şeklinde yapılan özel bir uygulamadır.

Torbalama: 

Hasta vucut bölümü (El veya ayaklar) özel bir torba içine sokulur ve ozon osijen karışımı bu torba içine verilerek tedavi gerçekleştirilir. Tedavi boyunca gazın giriş ve çıkışı devam eder. Daha çok bası yaralarında, iyileşmeyen diyabetik yaralarda ve damar tıkanıklıklarında kullanılır.

Rektal ve vajinal yolla ozon uygulaması (insuflasyon): 

Rektal uygulama genelde damar yoluyla uygulama yapılamayan hastalarda (damar bulmakta zorlanılan olgular) tercih edilen bir uygulama şeklidir.Gaz yerine bazı olgularda ozonize serum fizyolojikde kullanılabilir.

Kupalama yöntemi:

Hasta cilt bölümü slikon kap içine alınarak uygulama gerçekleştirilir. Daha çok basınç yaraları için kullanılır.

Ozonlu su:

Ozonlanmış serum fizyoloji ile yapılır ve özellikle enfekte olmuş yaraları yıkamak için kullanılır.

Ozonlu yağ: 

Ozonize edilmiş yağ tedavi edilecek cilt bölümüne direk olarak sürülür.

Ozon sauna: 

Daha çok kozmetik amaçlarla kullanılan ancak özel bir cihaz isteyen uygulama şeklidir.

Ozon Tedavisinin Kullanıldığı Durumlar 

Bilimsel olarak kanıtlanmış etkinlik; 

Kas İskelet Sistemi: Bel fıtıkları, myofasial ağrılar, eklem kireçlenmeleri Bel fıtıklarında intradiskal ve bel kaslarına lokal enjeksiyon şeklinde uygulanmaktadır. Özellikle son dönemde belden paravertebral lokal enjeksiyon tedavisinin etkinliğine dair bilimsel çalışmalar yayınlanmıştır.

Dolaşım Sistemi:  Ayak ve bacaklarda atardamar tıkanıklığı ve daralması, diğer dolaşım bozuklukları. Dolaşım bozukluklarında genellikle major otohemoterapi şeklinde tedavi tercih edilmektedir. Lokal dolaşımı iyileştirerek dolaşım bozukluğuna bağlı yara gangren gibi durumların ortaya çıkmasını engelleyebilmektedir.

Cerrahi- Enfeksiyon :  Diyabetik ayak, enfekte yara, decubitis (basınç-yatak) yaraları, yanıklar, iyileşmeyen yaralar, cilt ülserleri, kronik osteomyelit. Ozon gerek antiseptik etkisi gerek dolaşımı bozuk olan enfeksiyon bölgesinde . Major otohemoterapi, torbalama ve cubbing daha sık tercih edilmektedir.

Göz hastalıkları: Makula dejenerasyonunda (kuru tip) etkin olarak kullanılmaktadır.

Gözlemsel verilere dayanılarak yapılan ve olumlu sonuçlar elde edildiği bildirilen uygulamalar:

İç Hastalıkları: Kronik gastrit, kolit, peptik ülser, enflamatuar barsak hastalıkları (kolit, Proktit) Kronik hepatit B;C, viral hastalıklar, karaciğer sirozu, iskemik kalp hastalıkları, astım. Ozon kanser tedavisinde sadece diğer tedavileri tamamlayıcı, genel kuvvetlendirme ve kemoterapinini yan etkilerini azaltıcı olarak kullanılmaktadır.

Dermatoloji-Cilt Hastalıkları: Akneler, İltahaplı sivilceler, uçuk (herpes), psoriasis (sedef hastalığı)

Kozmetik Uygulamalar:  Anti-aging (yaşlanmayı geciktirici), Selülit ve lokal yağlanma bozuklukları, saç dökülmesi gibi durumlarda yoğun olarak kullanılmaktadır.

Zayıflama: Diyet ve egzersize yardımcı olarak özellikle metabolizmayı hızlandırıcı etkisi nedeniyle kullanılmaktadır.

Kadın &Doğum: Genital hastalıkları, HPV enfeksiyonu, gebelik anemisi.

Nörolojik hastalıklar:  Santral sinir sitemi hastalıkları

Üroloji –Nefroloji ilgili hastalıklar:  Sporcularda performans artırıcı olarak

Cinsel fonksiyon bozuklukları:  Erkekte cinsel fonksiyonların desteklenemesinde ve diabetin erken döneminde ereksiyon kaybının düzeltilmesinde


© 2016 Özel Medipoint Tıp Merkezi - Tüm Hakları Saklıdır.