Akıllı Mercek

Akıllı mercekler, katarakt tedavisinde kullanılan, gözün hem uzağı hem de yakını daha iyi görebilmesi için tasarlanan merceklerdir. Cerrahi operasyon ile yerleştirilen bu mercekler, katarakt hastalığını yaşayan kişilere umut kaynağı olmuştur. Oldukça iyi sonular vermesinden ötürü de en çok tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Akıllı Mercek Neden Gereklidir?
Her insan doğduğunda, gözünün içerisinde doğal bir lensle doğar. Bu lens hem saydam yapıdadır hem de esnekliğe sahiptir. Gözlerimiz hem yakına hem de uzağa bakarken, gözümüzde bulunan lensin esnekliği sayesinde bakılan mesafeye odaklama yapar. Bu şekilde hem uzağı hem de yakını net bir şekilde görme şansına sahip oluruz.

Ancak yaşımız ilerledikçe gözümüzün içerisinde yer alan lens, ilk etapta esnekliğini kaybeder, daha sonra yakına bakarken şekil değiştiremez ve odaklanamaz. Yaş daha da ilerledikçe, lens saydam yapısını da kaybederek katarakt oluşur.

Özellikle 40’lı yaşlarda başlayan bu problem kişinin günlük hayatını olumsuz bir biçimde etkileyen etmenler arasında yer alır. Ancak gelişen tedavi yöntemleri ile artık bu bir problem olmaktan çıkmıştır. Deforme olmuş doğal lensler yerine takılan akıllı lensler son derece olumlu sonuç vermektedir. Bu nedenle her yıl binlerce kişi akıllı mercek taktırarak görme problemlerinin önüne geçmektedir. Özellikle katarakt rahatsızlığında birinci tedavi yöntemi olan akıllı mercek tedavisi, her geçen gün popüler hale gelmektedir.

Akıllı Mercekler Kimlere Uygulanabilir?
Akıllı mercekler, eğer aksi bir durum yoksa tüm katarakt hastalarına uygulanabilen merceklerdir. Akıllı mercekler yalnızda katarakt rahatsızlığından muzdarip olan kişilere değil, farklı problemlere sahip kişilere de uygulanabilir. İleri derecede hipermetrop olan kişiler ve ileri derece miyop sebebiyle lazer tedavisi mümkün olmayan kişilerde de akıllı mercek tedavisi uygulanmaktadır.

Akıllı mercekler daha önce lazer tedavisi görmüş kişilerde de kullanılabilir. Göz içi lenslerinde deformasyon yaşayan ve bu nedenle görüşte düşüş yaşayan kişiler akıllı mercek tedavisiyle tedavi olabilir.

Akıllı mercekler uygulanırken kişinin tüm durumu da ele alınır. Eğitim seviyesi, yaptığı iş, sosyal aktiviteleri, yaşı v.b. şeyler de önemli kriterler arasındadır. Zira bu bilgiler ışığında akıllı mercek tedavisi hastaya uygulanacaktır. Bu bilgiler doğrultusunda yapılacak olan ameliyatların başarılı geçme ihtimali daha yüksektir.

Akıllı Mercekler Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?
Akıllı mercek tedavisi, yani akıllı mercek yerleştirme işlemi, oldukça titizlikle yapılması gereken önemli bir cerrahi işlemdir. Tamamen bir katarakt cerrahisi olan bu işlem, normal bir katarakt tedavisinde ne yapılıyorsa bu işlemde de aynı tedavi yöntemi izlenilmektedir.

Akıllı mercek tedavisinde, kişinin gözünün içerisinde yer alan doğal mercek yerinden alınarak yerine göz yapısına uygun olan bir mercek yerleştirilmektedir. Yapay olan bu mercek, kişinin görme kabiliyetini büyük ölçüde arttıracaktır. Akıllı merceklerin en önemli özelliği sadece uzağı değil hem yakını hem de uzağı gösteren bir niteliğe sahip olmasından ileri gelir.

Akıllı Merceğin Avantajları Nelerdir?
• Akıllı mercekler yapısı gereği hem uzağı hem de yakını göstermektedir. Bu nedenle hastaya büyük kolaylık sağlamaktadır.
• Akıllı merceğe sahip olan hastaların bir daha asla göz numarası ilerlememektedir. Bu nedenle en çok tercih edilen tedavi yöntemleri arasın yer alır.
• Akıllı mercek tedavisi uygulanan hastanın gözünde bir daha katarakt oluşmaz.
• Akıllı merceklerin bir kullanım süresi bulunmamaktadır. Bu nedenle kişinin yaşamının sonuna kadar akıllı mercekler kullanılabilir bir yapıya sahiptir.
• Akıllı mercek cerrahisinin süresi yaklaşık 10 dakikadır. Bu nedenle uzun zahmetli bir ameliyat süreci gerekmemektedir. Bu da hastanın rahatlamasını sağlayan etmenler arasındadır.