Diyet ve Metabolizma

Merkezimizdeki kilo kontrol ve metabolizma bölümümüzde, sürekli bir diyetisyen bulunmakta, ağırlık kontrolü ve obezitenin önlenmesinin yanısıra hastalıklara özel diyet programlarının düzenlenmesi (diabet,solunum sistemi hastalıkları,kalp damar hastalıkları,hipertansiyon,hiperkolesterolemi vb.) ve takibinde danışmanlık yapılmaktadır. Tahlil sonuçlarının değerlendirilip,vücut analizi yapılarak hastaların diyet takibinin yapıldığı ünitemiz dahiliye uzmanıyla birlikte de özellikle diyabetik hastaların beslenme tedavilerini takip etmektedir. 

Beslenme hayatımızı devam ettirebilmek için temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Sağlımızı koruyabilmek, vücut ağırlığımızı ideal sınırlarda tutabilmek, hastalıklara karşı direncimizi arttırabilmek genetiğe, fiziksel aktiviteye ve yediklerimize bağlıdır. Bunların içinden genetiğimizi değiştiremeyiz ama beslenme şeklimizi ve aktivitemizi değişterbiliriz.

Değişen yaşam koşulları ile beslenme şeklimiz de değişmekte ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de beslenme ile ilişkili kronik hastalıklar artmaktadır. Yanlış beslenme ile obezite artmakta, obezite arttıkça hipertansiyon, diyabet, kalp hastalıkları ve daha pek çok hastalık oluşmaktadır. Obezite ile mücadelede doğru beslenme ve doğru tedavi çok önemlidir. Uygulanan yanlış diyetler ve kullanılan ilaçlar kısa ve geçici çözümler sunmakta ve daha kötü sonuçlar doğurmaktadır.

Merkezimizde beslenme ve diyet bölümü olarak öncelikle hastalığın tedavisine yönelik ve sağlığı iyileştirme kapsamında bir ekip çalışması halinde hareket edilmektedir ve temel düşünce hastanın sağlığıdır.

Nasıl Sağlıklı Diyet Yapılır ?

Diyet yapmak kişiye özeldir ve sağlık durumuna, biyokimyasal değerlerine, yaşam şekline ve fiziksel aktivite durumuna göre o kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Merkezimizde diyete başlayan kişilerle öncelikle sağlık durumlarını ve kişisel özelliklerini belirten bir görüşme yapılmaktadır. Vücut bileşenleri (yağ, kas, su vb.) ölçülmektedir ve bunlara göre uygun bir beslenme programı düzenlenmektedir. Diyet programları haftalık veya 15 günlük takip edilmektedir. Yine bu takip programı hastaya göre değişmektedir.

Sağlıklı Kilo Vermek

Herkesin farklı bir metabolizma hızı vardır ve kilo vermek de kişiden kişiye değişmektedir. Sağlıklı olan haftada 0.5-1 kg vermektir. Bu daha az da olabilir daha fazla da olabilir. Ancak daha hızlı kilo vermek sağlıklı değildir ve metabolizma hızını yavaşlatır. Çünkü yağ dokusundan değil kas ve su dokusundan kayıp olmaktadır. Bu da verilen kilonun daha hızlı geri alınmasına neden olur. Günümüzde yapılan moda diyetlerin, hızlı ve şok diyetlerin, kullanılan bir takım ürünlerin çoğu sağlıksızdır ve metabolizmanın bozulmasına hatta çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Son yıllarda tüm dünyada daha yavaş ve kalıcı kilo vermek adına çalışmalar yapılmaktadır. Biz de bu çerçevede düşünmekteyiz ve temel amacımız kişilerin beslenme alışkanlıklarını düzelterek hayat boyu sağlıklı kiloda kalmalarını sağlamaktır.

 

 

 

Websitemize Hoşgeldiniz

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.