Varis Tedavisi

 

Varis Tedavisinde Köpüklü Skleroterapi Yöntemi

Varis Nedir ?
Vücudumuzda özellikle bacaklarımızdaki toplardamarların uzaması, genişlemesi ve kıvrımlar oluşturmasına varis denir.Bundan dolayı toplardamar kirli kanı akciğerlerimize taşıma görevini yapamaz hale gelir ve toplardamar dolaşım bozukluğu oluşur.

Varis oluşumuna yol açan nedenler:

1. Genetik(Irsi) faktörler.
2. Uzun süre hareketsiz ayakta durmak(bazı mesleklerde olduğu gibi).
3 .Üst üste hamilelikler.
4. Hareket eksikliği ve kilo almak.
5. İlerleyen yaş,özellikle 40 yaş sonrası risk artar.
6. Kadın cinsiyette daha fazla görülür.
7. Bacaklarda önceden oluşmuş enfeksiyonlar ve geçirilmiş travmalarda varis oluşma nedenleri arasındadır.

Varisler başlıca 3 şekilde gözlenir;

1. Küçük kırmızı veya mavi hemen ciltte seyreden örümcek ağı gibi varisler.
2. Daha büyük genellikle ciltten hafif kabarık mavi renkli varisler.
3. Büyük geniş kıvrımlar oluşturan ana toplardamar varisleri.

Bu oluşan varisler ilgili bacakta ağırlık hissi, ağrı, bazen kramp, kan dolaşımında engellenme, damarların üzerinde yanma, kızarıklık ve kötü görünümden dolayı psikolojik sorunlar ortaya çıkarabilir. Ergenlik , menapoz ve östrojen içeren doğum kontrol hapları hastalığı azdıran hormonal etkenlerdir.

Varisler sadece bir kozmetik sorun değil aynı zamanda tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır.Zira tedavi edilmezse 3 temel ciddi komplikasyona yol açar:

1. Akciğer embolisi(pıhtı atması) ki; bu öldürücü olabilmektedir.
2. Venöz ülserler(varisli bölgede uzun süre iyileşmeyen yaraların oluşması)
3. Kanama

Varis Tedavisinde Köpüklü Skleroterapi Yöntemi:

Varislere uygun yerden ve uygun konsantrasyonda bir ilacı bir kit vasıtası ile köpüğe dönüştürüp damar içerisine enjekte edilmesi yöntemine köpüklü skleroterapi denir..Bu şekilde o damardaki kan dolaşımı iptal edilir. Varislerin durumuna göre değişmekle beraber genellikle tek seansta yapılabilir veya birer hafta ara ile uygulanır.

Yapılan ilk muayene sonrasında hasta tedavinin seans süreci hakkında bilgilendirilir. Seans sonraları tedavi uygulanan bacak en az 72 saat boyunca özel bandaj ile sarılır.

Tahrip olan varis bir süre sonra vücut tarafından absorbe edilir.Köpüklü skleroterapi sonrasında hafif morarmalar ve renklenmeler olabilir. Morarmalar bir iki haftada kaybolur. Yapılan uygulamadan kaynaklı renklenmelerin kaybolması birkaç ay sürebilir ve bu bölgede hiçbir yara izi kalmaz. Bunun dışındaki komplikasyonlar çok nadirdir ( ilaç alerjisi vs.).  Tedavi edilmiş kılcal damarlar tekrar oluşmazlar. Ancak uzun süreler sonra tedavi uygulanan bölge civarında yeniden kılcal damarlar oluşursa skleroterapinin tekrarlanmasında bir mahsur yoktur.Köpüklü skleroterapi eğer uygun şekilde  varis tedavisi yöntemidir.

 

 

Websitemize Hoşgeldiniz

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.