Keratokonus

Keratokonus, sağlıklı bir görmenin en önemli parçalarından olan korneanın, öne doğru sivrilmesine verilen isimdir. Bu rahatsızlık tedavi edilmediği takdirde önemli problemlere yol açabilir.

Keratokonus hastalığında, korneanın şekli tıpkı bir koninin şekline benzer. Bu durumda korneanın görüntüyü net şekilde iletmesi zorlaşır. Astigmat da bu kornea şeklinden ötürü görülen bir rahatsızlıktır.

Keratokonus, genellikle genç yaşta ortaya çıkan bir problemdir. Ergenlik çağında ya da 20’li yaşların başında başlayan bu rahatsızlık, ilerleyiş şekline göre tedavi edilebilir. Erken dönemde gözlük ya da lens takmak, bu problemi çözmenizi sağlayacaktır. Eğer erken dönemde bir çözüm bulunmazsa, kornea nakli dahi gerekebilir.

Keratokonus genellikle cerrahi müdahale olmadan da tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Ancak gözlük ve lens kullanmamak, hastalığın ilerleyişini tetiklediğinden bu konuda duyarlı olmak son derece önemlidir. Bu nedenle rutin aralıklarla göz muayenesi yaptırmak büyük önem taşır.

Keratokonus Neden Olur?
Keratokonus hakkında son yıllarda önemli çalışmalar yürütülmüştür. Bu çalışmalar doğrultusunda, keratokonusun nedenleri hakkında bazı fikirler ortaya konmuştur . Buna göre keratokonus, korneanın dokusunun zayıflamasından ve kornea içerisinde yer alan kollagen dengesizliğinden ötürü ortaya çıkmaktadır. Korneadaki enzimlerin dengesizliği, serbest radikallerin korneayı oksidatif hasara daha duyarlı hale gelmesine neden olur.

Korneanın hasar görmesi, zayıflaması ve enzim dengesizliğinin sebepleri arasında genetik nedenler de bulunur. Bazı kimselerde bu durumu bir yatkınlık söz konusudur.

Keratokonus zaman zaman dış etkenlere bağlı olarak da görülebilen bir rahatsızlıktır. Güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlar da korneanın yapısının bozulmasına neden olmaktadır. Yine aşırı derecede göz ovma, takılan lensler ve gözlerde yaşanabilecek tahriş de keratokonusun tetikleyicileri arasında yer alır.

Keratokonusun Belirtileri Nelerdir?
• Işığa karşı duyarlılığın artması.
• Bulanık görmek
• Çarpık görmek
• Gözlük numaralarında sık sık yaşanan değişiklikleri
• Aniden kötüleşen ve bulanıklaşan görme

Keratokonus Nasıl Tedavi Edilir?
Keratokonus tedavisi, hastalığın ilerleyişine göre farklılık göstermektedir. Henüz başlangıç aşamasında olan keratokonus, gözlük ve lens yardımıyla iyi görüş sağlayabilir. Astigmat problemi yaşayan birçok kişi gözlük ve lens yardımıyla bu rahatsızlığın üstesinden gelmektedir. Ancak keratokonus rahatsızlığı daha ileri seviyelere çıktığında gözlük ve lens yardımıyla görüşün düzeltilmesi sağlanamamaktadır. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Kornea Nakli
Kornea nakli, keratokonus için en son yöntemdir. Son derece yaygın olan bu yöntem sayesinde, her yıl on binlerce insan bu problemin üstesinden gelmektedir.

Kornea nakli için ilk etapta bir donör bulunması gerekir. Cerrahi müdahale ile şekli huni halini alan kornea yerinden çıkartılarak yerine yeni kornea yerleştirilir. Kornea, vücut ile bir kan bağına sahip olmadığından, herhangi bir kan grubundan alınmış olması gerekmez. Kornea nakli genellikle başarıyla sonuçlanan bir nakil işlemidir.

Kornea İçi Halkalar
Kontakt lens kullanamayan hastalar için en önemli alternatiflerden birisi de kornea içine yerleştirilen halkalardır. Bu halkaların amacı, korneanın şeklini düzeltmektir. Topikal anestezi kullanılarak yapılan bu işlem sayesinde, korneanın şekli bir nebze de olsa düzeltilebilmekte ve görmenin daha iyi olması sağlanmaktadır. Göze yerleştirilen bu halkalar, hastanın isteği doğrultusunda daha sonra alınabilir.

Corneal Cross Linking
CCL tedavisi ile korneada yer alan kollajen lifler arasındaki bağlar güçlendirilir. Tedavi esnasında kullanılan Ultraviole A ve B2 vitamini sayesinde korneanın yapısının güçlendirilmesi sağlanır.

Yapılan çalışmalar Corneal Cross Linking tedavisinin, oldukça olumlu sonuçları ortaya koyduğunu göstermiştir. CCL tedavisi ile birlikte, keratokonus hastalığının ilerleyişinin önemli ölçüde durduğu görülmüştür. Bu sayede görüş kalitesi artmakta ve hastalığın gerilemesi sağlanmaktadır.