Trifokal ve Multifokal Lensler

Akıllı lens olarak adlandırılan trifokal lensler, uzun süredir katarakt ameliyatları sırasında uzmanlar tarafından kullanulmaktadır. Göz içi lensler monofokal ve multifokal olarak iki gruba ayrılır. Akıllı lens olarak adlandırılan trifokal ise 3 odaklıdır. Bu ameliyat sonrasında hastalar gözlüksüz olarak kitap okuyabilmekte, bilgisayar kullanabilmekte ve televizyon seyredebilmektedir.
Akıllı lens olarak ifade edilen 3 odaklı lensler yaklaşık olarak 3-4 senedir ülkemizde sıklıkla kullanılan yöntemlerden birisi haline gelmiştir. Trifokal lenslerden önce genellikle multifokal lensler kullanılırdı. Fakat bu lenslerde ara mesafa ile alakalı sorunlar oluşunca trifokal lenslere geçiş yapıldı. Bu lenslerin en önemli avantajı diğer lenslerde olmayan ara mesafeyi net bir biçimde göstermesidir. Önceki lenslerde olmayan bu özellik trifokal ile hayata geçmiştir.

Hangi Durumlarda Kullanılır?
Trifokal lensler, uzağı ve yakını iyi görmeyi sağlamasının yanı sıra orta mesafede de iyi bir görüş sağlamaktadır. Bu lensin uygulanabilmesi için hastalarda katarakt oluşmuş olması gerekir. Bununla beraber hastaların lazer tedavisine uygun olmaması da bu yöntemin kullanılmasını sağlar. Trifokal lens tedavisinde her göz için maksimum 10 dakika kadar işlem yapılmaktadır. Bu süreçte hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Ameliyat sırasında kataraktlı olan mercek çıkarılır ve yerine trifokal adı verilen akıllı mercekler yerleştirilir. Hasta bu operasyon sonrasında normal hayatına devam edebilmektedir. Fakat yine de 20 gün kadar ağır aktivitelerin yapılmaması şarttır. Trifokal mercekler göze takıldıktan sonra gözde ömür boyu kalmaktadır. Yakın ve uzakta görme problemi yaşayan tüm hastalarda bu mercekler başarılı bir biçimde uygulanabilmektedir.

Multifokal Lens Nedir?
Bazı kişiler hem uzağı hem de yakını görebilmek için ayrı ayrı gözlük kullanmaktadır. Bazı kişiler de tek bir gözlükle hem uzağı hem de yakını görebilir. Multifokal lensler ise hastaların hem uzağı hem de yakını görmesini sağlayan göz içi lenslerdir. Multifokal lenslerde farklı ve çeşitli halkalar bulunmaktadır. Bu halkaların bir kısmı ile yakını bir kısmı ile uzağı görebilirsiniz. Böylelikle hastada net bir görüş sağlanabilir.
Multifokal lenslerin kullanılabilmesi için katarakt ameliyatı öncesinde hastaya hassas ölçümler yapılmalıdır. Bu şekilde suni merceğin de numarası belirlenecektir. Daha sonra hastanın gözüne yerleştirilecek bu mercekle hastanın miyopi ve hipermetropu da giderilmektedir. Bilindiği üzere standart göz içi mercekler tek odaklıdır ve sadece uzağı görmeye odaklıdır. Multifokal lensler ise 2 odaklıdır hem yakını hem de uzağı görmeyi sağlar.

Kimlere Uygulanabilir Kimlere Uygulanamaz?
Multifokal lensler
• Gözlükten kurtulmak isteyen hastalar
• Himerpetrop ya da çok yüksek miyop rahatsızlığı olanlar
• Kontakt lens kullanamayan hastalara uygulanabilir.
Multifokal lensler
• Gece araba kullanmak zorunda olan
• Çok keskin bir görme beklentisi olan
• Bilgisayar ile çok uğraşan
• Görme merkezinde problem olan hastalarda uygulanmamalıdır.

Avantajları Nelerdir?
• Hem uzak hem de yakın olarak çeşitli mesafelerde daha keskin görüş yeteneği
• Fazladan gözlük kullanmaya gerek kalmaması
• Dereceler arasındaki geçişin daha az keskin olması